sreda, 28. november 2012

Shiatsu in hormonske težave



Za pisanje o hormonskih težavah sem se odločila zato, ker imam v zadnjem času več strank s tovrstnimi težavami in tudi sama sem presenečena nad tem, kako zelo lahko shiatsu tu pomaga. Zelo sem si zaželela pojasniti pojav sami sebi, ter rezultate v tem prispevku podajam tudi vam.
Splošno lahko rečem, da se za shiatsu odloča več žensk, kot moških. To bi lahko pripisali temu, da so ženske zaradi močnih vplivov hormonov in rednega cikla bolj povezane s svojim telesom in bolj pozorne na spremembe v njem, ter se zato tudi pogosto odločajo za bolj zdrav način življenja.
Shiatsu je namenjen primarni skrbi za zdravje, je »zdravilna veda« in ne medicina. Shiatsu deluje tam, kjer je potrebno, saj vzpodbuja telo k uporabi svojih lastnih zdravilnih moči. Sproži izločanje hormonov in kemikalij, ki zdravijo, krepijo in pomagajo telesu in umu delovati kolikor najbolje zmore.

Kako se poruši hormonsko ravnovesje
Hormonske težave so pri ženskah v današnjem času veliko pogostejše kot nekoč. Razlog zato so mnogi zunanji dejavniki, kot so stres in velike količine toksinov, katerim smo izpostavljeni. Temu pa moramo seveda prišteti tudi zdravila, ki jih vnesemo v svoj sistem, ter pogosto jemanje kontracepcijskih tablet, za katere ne velja, da ti uredijo hormonski sistem - kar v resnici naredijo je to, da ti ga popolnoma porušijo ter umetno vzdržujejo navidezno ravnovesje.
Dejstvo je, da so hormoni mreža življenjsko pomembnih organov v telesu, ki so med seboj povezani. Za dobro delovanje hormonskega sistema je potrebno v njem vzpostaviti ravnovesje. Jemanje estrogena, torej dodajanje sintetičnih hormonov, naše naravno ravnovesje hormonov v telesu še dodatno poruši. Dokazano je tudi, da jemanje estrogena brez progesterona povečuje tveganje za nastanek raka na dojkah.

Stres
Jajčniki, ščitnica in adrenalinske žleze tvorijo trikotnik in so v svojem delovanju so-odvisni. Kar se zgodi z enim od teh organov, bo klinično in psihološko vplivalo na drugega. Če adrenalinske žleze delajo slabše, to oslabi tudi delovanje ščitnice in pride do težav tudi v tem organu. Iz tega lahko sklepamo (in je to tudi splošno zanano), da bolj stresno živiš, tem močnejše hormonske težave lahko pričakuješ, ko dosežeš menopavzo. Ne gre zanemariti tudi dejstva, da so adrenalinske žleze poleg jajčnikov druge najbolj aktivne žleze.
Tu lahko omenimo tudi izvor maščobe, tiste, ki se je ženske v menopavzi nikakor ne morejo znebiti. Tu gre za t.i. »kortizolsko maščobo«, saj je povezana s količinami kortizola v krvi. Tudi ta pa ima opraviti s stresom in hormonskim neravnovesjem.

Kaj imajo jetra s tem?
Pomembno nalogo pri čiščenju organizma toksinov ter pri razgradnji sintetičnih hormonov imajo jetra. Ta organ je zaradi tega bistven pri vzpostavitvi ravnovesja v telesu. Poleg tega so jetra glavni proizvajalec holesterola, iz katerega se tvorijo steroidni hormoni (progesteron, estrogen...). Če torej dobro skrbimo za svoja jetra, poskrbimo za naravno proizvodnjo pravih količin hormonov.
In kako poskrbeti za jetra? Jetra so eden najpomembnejših organov v našem telesu, so pa tudi eden najbolj obremenjenih, saj naše telo stalno čistijo. Jetra se zelo hitro regenerirajo in s tem vplivajo na naš celoten sistem in počutje, če se občasno odločimo za očiščevalno dieto (detoksifikacija). Takšna dieta izloči vse snovi, ki povzročajo nabiranje toksinov v telesu, zato imajo jetra v tem času nekakšen oddih in priložnost izkoristijo za tvorbo novih jetrnih celic, očiščenje in regeneracijo.  

Neplodnost
Če se ozremo na neplodnot, ki prav tako pogosto izvira iz hormonskega neravnovesja, pa dodajam še opažanja nekaterih zdravnikov. Velikokrat se namreč opazuje povezavo med bolečinami v hrbtu in neplodnostjo. V tradicionalni kitajski medicini se bolečine v hrbtu povezujejo z meridiani v elementu vode (mehur in ledvice), ki je povezan z živčnim sistemom in hormoni, izčrpanostjo in potrebo po počitku ter s stresom... In res, tudi zahodni zdravniki ne zanemarjajo povezave med bolečinami v hrbtu in živčnim sistemom, ki pa je prav tako lahko razlog za težave z zanositvijo. Pogosti so primeri, ko masaža hrbta prisostvuje pri tem, da ženska zanosi.

Terapevt namreč s pomočjo pritiska pošlje sporočilo preko živčnega sistema v hrbtenico, od tam je sporočilo preko nevronov preneseno v talamus. Hipotalamus začne proizvajati hormone, ki stimulirajo hipofizo, ta pa proizvede druge hormone, ki potujejo preko telesa do drugih žlez.
Preko neposrednega učinka na živčni sistem, shiatsu močno zmanjša doživljanje stresa, pomiri pa se tudi um. Človek se lažje poveže s seboj, velikokrat pa spremeni tudi prehrano in življenjski stil, zato lahko telo kaj hitro najde svoje lastno ravnovesje.

Pa še povezava na informacijo o raziskavi narejeni z ženskami tik pred umetno oploditvijo in kako jim je akupunktura pri tem pomagala... http://www.acupuncture-exeter.co.uk/acupuncture-regulates-hormones-during-ivf-preparation-2/

Ni komentarjev:

Objavite komentar