Področje, kjer je bilo do danes narejenih največ raziskav v zvezi alternativnimi prisopi v nosečnosti je analgezija oziroma protibolečinska terapija. Večina raziskav se nanaša le na uporabo akupunkture z električnim tokom in iglami, pri uporabi katerih je dokazana visoka učinkovitost. Ugotovljeno je bilo boljše splošno počutje matere, boljše povprečje apgarjeve lestvice (9,6 pri 1 minuti, pri 87,5% otrok), splošna učinkovitost proti bolečinam. Znano je tudi, da se na kitajskem akupunkturo uporablja celo za anestezijo med cesarskim rezom.
Čeprav raziskav učinkovitosti shiatsu med porodom ni veliko, je raziskava, ki jo je leta 1962 naredil dr. T. Utsugi, glavni zdravnik na oddelku ginekologije in porodništva v Japonski bolnišnici rdečega križa v Kasaoki, Oyama, pokazala učinkovitost uporabe shiatsu z 93,3 % manjbolečih porodov. Pri neki drugi študiji masaže 28 žensk je bilo ugotovljeno, da je terapevtska masaža prvih 15 minut vsake ure poroda vsem ženskam pomagala pri zmanjšanju nervoze, bolečin, potrebe po zdravilih ter je skrajšala porod.
Med nosečnostjo so raziskave pokazale 83,3% učinkovitost shiatsu pri napačni legi zarodka (Qin in Tang, 1989). V Avstraliji so pri 593 naključno izbranih ženskah v prvih 14 dneh nosečnosti ugotovili izboljšanje slabosti (Smith e tal 2000). Študija 26 žensk, ki so dvakrat tedensko prejele shiatsu masažo kaže manjšo nervozo in nižjo raven stresnih hormonov (norepinefrin) v nosečnosti, boljše razpoloženje, boljši spanec, manj bolečin v hrbtu in manj komplikacij v nosečnosti in po porodu ter manjši odstotek prezgodnjih porodov (Field et al 1999).
Pri novoroječkih so učinki shiatsu masaže najbolj opazni pri prezgodaj rojenih, tistih, ki so bili izpostavljeni virusu HIV ali kokainu, ali če so za njih skrbele matere z depresijo (Field 1995). Predvsem tisti otroci, ki so oboleli za HIV-om so pokazali neverjetne rezultate, saj jim je telesna teža veliko hitreje naraščala, kot tistim ki masaže niso prejeli (Scafidi in Field 1996).
Ni komentarjev:
Objavite komentar