
Yin in yang predstavljata najosnovnejše gibanje energij vsega kar obstaja, najbolj osnovna manifestacija njiju v naravi pa sta dan (yang) in noč (yin). Yin v kitajskih simbolih pomeni senčno in yang sončno stran gore, pri yin se energija giblje navznoter in pri yang navzven; napačno pa je mišljenje, da sta to aktivna in pasivna vrsta energije. Načeloma lahko za yin in yang trdimo, da imata naslednje bistvene lastnosti:
1. Yin in yang obstajata le v povezavi drug z drugim;
2. Sta v stanju stalnega spreminjanja;
3. Sta si nasprotna a vsak od njiju vsebuje delček drugega, saj se bo slej ko prej spremenil v svoje nasprotje;
4. Tako yin kot yang bosta v določenem fenomenu prevladala. Lahko rečemo, da na sredini dneva prevladuje yang in sredi noči yin (del dneva lahko v primerjavi z drugim delom dneva le označimo za bolj yin ali yang – dopoldne je yin v primerjavi z poldnevom, a yang v primerjavi z zgodnjim jutrom).
V človeškem telesu splošno velja, da so soncu izpostavljeni deli telesa yang in soncu skriti deli telesa yin. Torej je hrbet yang in trebuh yin, kar je smiselno glede na to, da je trebuh skrit in hrbet izpostavljen, ko se pokrčimo v zaščiten položaj embria (krčenje, zaščita yin). Yang je torej povezan z hrbtenico in živčnim sistemom ter odzivi telesa na zunanje vplive. Yin predstavlja telo spredaj, notranje organe, prebavne in spolne organe*. Yin se povezuje z fizičnim telesom, yang pa s pretvorbenimi procesi v telesu.
*Tu ne smemo pozabiti, da so notranji organi yin v primerjavi z hrbtom ter se vse notranje organe naprej deli na yin in yang organe.
Teorija o petih elementih
Tako kot dnevno energija kroži in se spreminja, tako kroži tudi čez vse leto. Zima je najbolj yin, saj je vlažna in mrzla, najbolj yang pa je poletje. Yin predstavlja element vode, vlago in mraz, yang pa nasprotno predstavlja element ognja, torej vročino in sušo. Raztezanje proizvede toploto in je zato yang, ko pa je raztezanje na vrhuncu, energije zmanjka in začne se zopet gibanje nazaj v yin. Gibanje energij čez leto razločujemo v pet različnih elementov oz. faz.
Jesen: po poletju se začne krčenje in gibanje navznoter, življenjske funkcije pa oslabijo. To gibaje predstavlja element kovine.
Zima: po jeseni se energija umakne še globlje v zimo, energija je maksimalno usmerjena navznoter in počiva ter se pripravlja, da spremeni smer gibanja. To je element voda.
Pomlad: po zimi pride pomlad, ki predstavlja gibanje v yang in aktivnost življenjskih funkcij, ter rast – les.
Poletje: poleti pride do stanja maksimalne aktivnosti yang, pripravi se na spremenitev smeri nazaj v yin – ogenj.
Zemlja je peta stopnja in predstavlja tisto, kar sproži, da se vsaka faza spremeni v drugo.
Več o petih elementih, meridianih, ki vsakemu elementu pripadajo ter o tem, kako se njihovi vplivi kažejo v vseh vidikih našega življenja, pa si boste lahko prebrali v naslednji objavi.
Ni komentarjev:
Objavite komentar